پوکه معدنی در کشاورزی، امروزه جایگاه ویژه‌ای را در جهان به خود اختصاص داده است. پوکه معدنی با تخلخل 60 تا 70 درصدی و سرعت پایین تجزیه می‌تواند بیش از یک دهه مورد استفاده قرار گیرد.
در کشاورزی پوکه به میزان جذب و نگهداری آب زیاد است که این امر سبب می گردد تا از تبخیر آب جلوگیری شود و آب مدت طولانی در خاک باقی بماند.و مرطوب بودن خاک موجب می شود نیاز خاک به آب کمتر شود.
 پومیس منبسط به دلیل خصوصیات زیر محیط مناسبی جهت رشد گیاهان ایجاد می نماید.
موارد استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی و باغبانی شامل:

 

1- توان نگهداری آب ومواد غذای در خود و تغذیه مداوم گیاه می گردد

2- عدم ایجاد تغییر ناگهانی در خاک

3- اصلاح سیستم هوادهی و آبدهی خاک

4- جلوگیری از رشد گیاه هرز و حشرات موذی

5- نفوذ و پخش یکسان آب

6- ایجاد فضاها و منافذ کافی جهت زهکشی و جابجای شدن هوا

7- کاهش ترک خوردگی خاک

8- بهبود رشد گیاه در هر فصل و موقعیت مکانی

9-عامل رشد گیاهان, عامل تثبیت خاک و چمن, رشد و پرورش بذر, سیستم نگهداری آب در گیاهان گلدانی, هیدروپونیک.

از آنجایی که پوکه معدنی بر روی محصولات  کشاورزی و باغ داری تاثیر بسیار مفیدی می گذارد. از این رو از پوکه معدنی در کشاورزی و باغ داری نیز استفاده می شود.

یکی از کاربرد های بسیار مثبت استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی، استفاده از ان به جای خاک است. زیرا خاک به سرعت آب را تبخیر می کند. اما پوکه های معدنی آب را درون خودشان نگه می دارند. به همین دلیل نیاز نیست، گیاهان را دائم آبیاری کنید.

از آنجایی که این پوکه ها از وزن بسیار کمی برخوردار هستند. می توانید از پوکه های معدنی  در گلدان ها، گلخانه ها و باغچه و … استفاده کرد.
پوکه های معدنی دارای تخلخل هستند. و یکی از مواردی که به رشد مناسب گیاه کمک می کند. متخلخل بودن خاک ان است.
از آنجایی که پوکه های معدنی دارای مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی هستند. به سلامت گیاه کمک می کنند.

از این رو در کشاورزی و باغداری استفاده می شود. زیرا دارای حرارت بالایی است. و همین امر موجب ضد باکتریایی بودن پوکه های معدنی می شود.

در زمان های قلمه زنی گیاهان می توانید به جای خاک از پوکه های معدنی استفاده کنید. زیرا خاک مورد نیاز جهت قلمه زنی باید کاملا متخلخل باشد. و پوکه معدنی دارای تخلخل بالایی می باشد.

یکی دیگر از دلایل استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی، ضد آفت بودن پوکه ها است. زیرا استفاده از ماسه و یا خاک آفت ها را به صورت پنهان در خود نگه می دارد. و با گذشت زمان افت ها رشد کرده و گیاه را از بین می برند. اما در پوکه های معدنی افت اجازه نفوذ و رشد ندارد.

از مزایای دیگر پوکه معدنی کشاورزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1- قیمت پایین

2- راحتی استریل کردن با بخار آب

3- امکان تجزیه پذیری در خاک

4- عدم مخاطره برای محیط زیست

نقش پوکه معدنی در کشاورزی و کشت هیدروپونیک

 

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی در این صنعت به طور گسترده‌ای رو به پیشرفت است. محدودیت منابع آب و خاک به عنوان دو نهاد اصلی تولید محصولات کشاورزی به علاوه مشکلاتی نظیر شوری، سدیمی و ماندابی خاک مسئله مهمی هستند که در کشور با آن روبرو هستیم.
با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده در بالا، یکی از مهم ترین راهکارها برای خروج از این بحران‌ها، کشت بدون خاک است. امروزه محدودیت کمی و کیفی منابع آب و خاک، به عنوان بستر اصلی تولیدات کشاورزی در مقیاس جهانی مطرح است.
در همین راستا درصد بالایی از اراضی قابل کشت در ایران به درجات مختلف با مسائل شوری، سدیمی و ماندابی بودن روبه رو می‌باشند.
با در نظر گرفتن این شرایط، به نظر می‌رسد اتخاذ سیاست‌های جدید و فراهم نمودن شرایط مناسب‌تر برای تامین نیاز غذایی گیاهان، لازم است. در این میان مصرف پوکه معدنی یک پیشنهاد کاملا اقتصادی و علمی می‌باشد.
پومیس یک ماده معدنی ویژه است و عمدتا از آلومینوسیلیکات ساخته شده است. کاربرد تجاری عمده آن در صنایع به عنوان جاذب سطحی است.
این ماده به طور گسترده‌ای در صنعت برای تصفیه آب به کار برده می‌شود. در تصفیه به عنوان کاتالیزور و برای تهیه مواد پیشرفته استفاده می شود. هم چنین در بخش های پزشکی و کشاورزی کاربرد فراوانی دارد

نقش پوکه در سلامت گیاه

 

تابه حال کمتر دیده شده است که پوکه معدنی در خاک کشاورزی آلودگی ایجاد کند. علی رغم این که کودهای شیمیایی باعث آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌شوند، پامیس از این مشکل مبراست. پوکه معدنی در خاک نقش جاذب عناصر سمی سنگین را داراست. بنابراین می‌توان به تاثیر مهم اکولوژیکی آن پی برد.
پومیس در خاک از رشد سموم مختلف و خطرناک به خصوص آفلاتوکسین جلوگیری می‌کند. هم چنین از اثرات مخرب سموم در ساقه و برگها می‌کاهد.
ویژگی منحصر به فرد پوکه معدنی در کشاورزی سبب تولید و تهیه محصولات کشاورزی سالم‌تر می‌شود. کاهش حضور این سم‌ها در برگها، ساقه‌ها و دانه گیاه به تناسب مصرف آن توسط دام و در نهایت افزودن آن به غذای حیوانات باعث تولید پروتئین سالم‌تر می‌گردد.
پوکه معدنی به دلیل جذب آب خوب و نسبتا بالا رطوبت دهی را در خاک افزایش می دهد و ریشه گیاه کم آب نمی‌شود.

پوکه در باغبانی

 

همان طور که می‌دانید هوادهی خاک، یکی از عوامل مهم رشد گیاه یا نهال محسوب می‌شود. با استفاده از مقداری پامیس این عمل به خوبی انجام خواهد شد.

پوکه معدنی به طور طبیعی، از سرد شدن بسیار سریع مواد مذاب آتشفشانی درون آب یا بر سطح زمین به حالت متخلخل و منفذدار ساخته می‌شود.