0 %

پوکه

پوکه نوعی سنگ از خانواده سنگ های اذرین که دارای ویژگی های متمایزی نسبت به سایر سنگ های می باشد . یکی از خصوصیات ویژه این سنگ متخلخل بودن ان است که موجب شده تا وزن بسیار کمی نسبت به حجم در مقایسه با دیگر سنگ ها داشته باشد و بتواند بر روی اب شناور بماند.
این ماده بسیار سبک ، متخلخل و ساینده از قرن ها پیش در صنعت ساخت و ساز و زیبایی و همچنین در طب اولیه از آن استفاده می شده است. این ماده همچنین به عنوان ساینده به ویژه در جلا ، پاک کن و مداد و تولید شلوار جین سنگ شوی استفاده می شود. از پومیس در صنایع اولیه کتاب سازی برای تهیه کاغذ روغنی و چسب های چرمی نیز استفاده می شد. تقاضای زیادی برای پوکه وجود دارد ، به ویژه برای فیلتراسیون آب ، مهار نشت مواد شیمیایی ، باغبانی، تولید سیمان و به طور فزاینده ای برای صنعت حیوانات خانگی مورد استفاده است که این موادر تنها جزء کوچکی از کاربرد های گسترده این ماده ارزشمند است .
با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد چگونگی تشکیل و تاریخچه سنگ پوکه می توان گفت که پوکه نوعی سنگ اتشفشانی اکستروژن (برون ریز) است در حدود ده هزار سال پیش به وجود امده است ؛ هنگامی که فشار ماگما به پوسته وارد می شود ، گدازه همراه با مقدار زیادی گاز و اب به صورت انفجاری شروع به فوران می کند در همین هنگام گاز های اتشفشانی محلول در ماگما چسبنده به علت گاهش فشار بر روی ان ها خیلی سریع به صورت حباب از این بافت خارج می شوند و کف (سوراخ های گرد اسفنجی )ایجاد می کنند ؛ وقتی این ماده به سرعت سرد شده واز حالت مایع به جامد تبدیل می شود نتیجه ان ماده سنگی بسیار سبک ودارای سوراخ های اسفنجی شکل است که به ان پوکه می گویند.
پوکه دارای رنگهای گوناگونی از سیاه تا خاکستری تیره و قهوه ای مایل به قرمز است ؛ این نوع سنگ معمولاً تركيبي مشابه بازالت دارد اما مي تواند تركيبي مشابه آندزيت نيز داشته باشد.